Offshore

Antigua Sailing Week - Final Results

 
Over 3,000 revellers attended Reggae in the Park, featuring international reggae artist Tarrus Riley and Peter Harrison's superyacht Sojana was awarded the coveted Lord Nelson Trophy after a perfect scoreline of seven race wins in CSA 2.

One Hundred and sixteen teams from 37 different countries raced in the 51st edition of Antigua Sailing Week. Strong trade winds blew all week delivering heaven-sent conditions to over 1,000 competitors.

Click image for a larger image

2018 PROVISIONAL RESULTS BY CLASS:

CSA - Racing 1 (CSA - 5 Boats)
1. Warrior, Volvo 70 Modified 70, Stephen Murray, Jr. USA - 6
2. Black Pearl, Carkeek 47 46.9, Stefan Jentzsch , London, UK - 13
3. Riff Raff, Cookson 50 50, Brian McMaster , London, GBR - 16
4. Camiranga, Soto 65 20m, Eduardo Plass , Porto Allegre, RJ, BRA - 22
5. Sailing Logic Bob, Farr 52 16.9m, Sailing Logic, GBR - 35

CSA - Racing 2 (CSA - 8 Boats)
1. Sojana, Farr 115 35, Loz Marriott , Reigate, Surrey, UK - 6
2. Ambersail, VO60 60', Simonas Steponavicius , Kaunas, LTU - 18
3. GoodJobGuys, Wally 60 3.5 17.98m, Enrico Gorziglia , Pieve Ligure, ITA -18
4. Stay Calm, Swan 82 82, Stuart Robinson , Hampshire, UK - 22.4
5. Black Pearl, Solaris 72 72, Karl Pisec , Vienna, Austria, AUT - 27

CSA - Racing 3 (CSA - 11 Boats)
1. Spirit of Juno, Farr 65 18, Arran Chapman , Falmouth, St. Pauls, ANT - 9
2. Starry Night of the Caribbean, Oyster 82, Starry Yachts Jersey, UK - 11
3. Caliope, Bavaria 56 16.75, Juan Grunwaldt , Montevideo, URU - 18
4. NORXL, XP 50 49, Andreas Gottschling , Schindellegi, Schwyz, SUI - 22
5. Blue Fin, Jeanneau DS 54 54, Rodney Dodd , St. Johns, Willikies, ANT - 30

CSA - Racing 4 (CSA - 8 Boats)
1. Dingo, Ker 11.3 37, Mark Chapman , Westmoorings, TRI - 11
2. TAZ, RP 37 37, Bernard Evan-Wong , St. John's, ANU - 12
3. Perseverare Diabolicum, Farr 40 12.41, Jean Michel Figueres, Martinique, FRA - 15
4. Power of Love, HH 42 JV 12.6, Sir Richard Matthews , Colchester, Essex, GBR - 23
5. Phan, GP 42 12.8, Jeremy Thorp , Upper Swanmore, Hampshire, GBR - 26

CSA - Racing 5 (CSA - 12 Boats)
1. Sleeper X, Swan 48 48, jonty and vicky layfield , St Pauls, ANT - 6
2. Scarlet Island Girl, Dufour 45e 13m, Ross Applebey / Ossie Stewart, GBR - 15
3. Touch2Play Racing, Reflex 38 38, Rob Butler , Collingwood, Ont, CAN - 20
4. El Ocaso / Caribbean Yacht Racing Ltd., J 122 40, Kym Kapalla, Tortola, BVI - 23
5. EH01 - Performance Yacht Racing, Beneteau First 47.7 47.7, Andy Middleton, Cowes, GBR - 25

CSA - Racing 6 (CSA - 14 Boats)
1. Twinl - Jaws 2, Sunfast 3600 10.8, Frank Loubaresse , Paris, FRA - 9
2. Caccia Alla Volpe, One off 44, Carlo Falcone , ANT - 11.5
3. Leon, JK 1080 35.5, Peter McWhinnie , Larchmont, NY, USA - 13.5
4. Optimus Prime, Beneteau First 40 40, Thomas Kobbert , Berlin, GER - 25
5. Not a Diamond on Lancelot II, Beneteau First 40 12.24m, Matt Williams, GBR - 27

CSA - Racing 7 (CSA - 9 Boats)
1. NSA Spirit, Cork 1720 26, Jules Mitchell , English Harbour, St.Pauls, ANT - 6
2. Maëlia CEPAC Antilles, X-Yachts 34 34, Raphaël Magras, Gustavia, FRA - 14
3. Pocket Rocket, J 109 10.76m, David Cullen , IRL - 20.5
4. Speedy Nemo, Dufour 34 10,27, Raymond Magras / Patrick Bernier, FRA - 22
5. NSA Valiant, Cork 1720 26, Elisabeth Jordan , GBR - 26.5

CSA - Racing 8 (CSA - 11 Boats)
1. Biwi Magic , Modified 6 meter 33, Robbie Ferron, AHO - 10
2. Minerva, Bavaria 44 44, Geoffrey Pidduck , Falmouth, ANT - 13
3. Cricket Anjo Insurances, Beneteau First 35 35, Sandy Mair ANT - 16
4. Caribbean Alliance Insurance (Blue Peter), J 30 30, Tanner Jones, ANU - 16
5. Huey Too, Cal 40 40, Peter Hopps, GBR - 28

Bareboat 1 (CSA - 7 Boats)
1. KH+P La Bella Vita, Jeanneau SO 509 50, Alexander Pfeiffer , GER - 7
2. Bavastro, Jeanneau SO 509 50, Pontini Velisti , USA - 13
3. KH+P Kadans, Jeanneau SO 509 SD 50, Thomas Sparrer GER - 19
4. Scream Away / Windshadow, Jeanneau SO 509 50, Stuart Laurence, SWE - 20
5. Saleya, Jeanneau SO 509 50, Jorge Pfitzenmaier , GER - 33

Bareboat 2 (CSA - 10 Boats)
1. KH+P Anguilla, Dufour 460 46, Francois Kunz , SUI - 9
2. Vanuatu, Dufour 520 52, Rainer Kamrath , Arnsberg, NRW, GER - 18
3. Rubens, Dufour 500 50, Thorsten Meyer , GER - 20
4. Culebra, Dufour 460 46, Roland Graf , AUT - 20.5
5. KH+P Grieg, Dufour 460 46, Christoph Nielsen , GER - 25

Bareboat 3 (CSA - 9 Boats)
1. KHS&S Contractors / Cayenne, Dufour 44 13.29m, Michael Cannon / Neil Harvey USA - 8
2. KH+P Nardis, Dufour 412 412, Nicole Lameter , GER - 9
3. KH+P Curacao, Dufour 412 41, Herbert Muenzel , Neu-Isenburg, GER - 19
4. Hawking, Dufour 425 42, Jon Redding , GBR - 25
5. Kraken Beers With Dirty 'Oars/Happy Ours, Jeanneau 45.3 45, Russell bertrand SXM - 29

Multihull (ToT - 4 Boats)
1. R-SIX, HH66 66, Robert Szustkowski , POL - 6
2. Thirst, Gunboat 55 57, Seamus Hourihan , Christiansted, VI, USA - 11
3. Spellbound, Leopard 45 44'10, John Streicker , New York, NY, USA - 17
4. 2 2 Tango, GF51 53'1, Anthony McVeigh , St. Mary's, ANU - 21

Club Class (ToT - 6 Boats)
1. Imagine Of Falmouth, Feeling 39 39, Jonathan Constantine, UK - 12
2. Full Monty, Bavaria 42 42, Grahame Williams , Jolly Harbour, ANT - 14
3. Jigsaw, Oyster 53 53, Ian Galbraith , Glasgow, UK, GBR - 16
4. Gravina, Rival 38 37.58, Jamel Lister - Lister Marine CAN - 19
5. PKBOO, Dufour 405 GL 11,90, Marco Baioni , Mantova, MN, ITA - 21

Entry is now open for the 52nd edition of Antigua Sailing Week, which will take place from 27th April to the 3rd May 2019

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here