Mateo Santo Lanz of Switzerland won the first race of Sailing events at the 2020 Tokyo Games on Sunday 25 July 2021.
The opening races of the Sailing events include racing for the Men and women’s RS:X events, the men’s Laser, and the women’s Radial.
Conditions for the first races were light wind of 8 to 9 knots with racing on the two courses closest to the Enoshima Sailing Centre.
Lanz also won the second RS:X race, with Kiran Badloe of Holland winning the third and final men’s RS:X race of the opening day.
With the discard already taken, Lanz leads with two points, with second Spain’s Angel Granda-Roque with five points, and Badloe third tied on six points with Mattia Camboni of Italy
Britain’s Tom Squires finished in 14th place overall in the 25 strong fleet with a 9, 13, 14 scoreline.
Meanwhile, starting at the same time on the Kamakura course, Cristina Pujol of Spain won the first race of the women’s Radial event.
Svenja Weger of Germany won the second and takes the overall lead with six points. Second is Anne-Marie Rindom of Denmark with 11 points and third Elena Vorobeva of Croatia with 13 points.
Britian’s Alison Young is in 14th place overall with 32 points after 24 and 8 place finishes.
In the women’s RS:X, Charline Picon of France won the first race, Zofia Noceti-Klepacka of Poland the second and Holland’s Lilian De Geus the third.
This puts Picon top of the day 1 leaderboard with 3 points, second Noceti-Klepacka with 5 points and third Marta Maggetti of Italy with 6 points.
Britain’s Emma Wilson is in fourth overall after a good 5, 2, -6, scoreline witha total of seven points after discard.
In the men’s Laser event, Jean Baptiste Bernaz of France won the first race ahead of Kaarle Tapper of Finland.
Britain’s Elliot Hanson was fifth. The second race is postponed.
Day 1 highlights Tokyo Olympics Day 1 Sailing Highlights
The same four classes will race on Day 2.
RSX Men – Leaders after 3 races (25 entries)
1st SUI Mateo Sanz Lanz 1 1 -9 – – 2 pts
2nd ESP Angel Granda-Roque 2 3 -13 – – 5 pts
3rd NED Kiran Badloe 5 7 1 – – 6 pts
4th ITA Mattia Camboni 4 2 4 – – 6 pts
5th ISR Yoav Cohen 12 6 2 – – 8 pts
6th FRA Thomas Goyard 13 5 3 – – 8 pts
7th POL Piotr Myszka 11 4 6 – – 10 pts
8th HKG Cheng Chun Leung 3 8 8 – – 11 pts
9th USA Pedro Pascual 6 12 7 – – 13 pts
10th CHN Kun Bi 7 9 -16 – – 16 pts
GBR
14th GB Tom Squires 9 13 14 – – 22 pts
Radial Women – Leaders after 2 races
1st GER Svenja Weger 5 1 – – 6 pts
2nd DEN Anne-Marie Rindom 6 5 – – 11 pts
3rd CRO Elena Vorobeva 11 2 – – 13 pts
4th FIN Tuula Tenkanen 9 6 – – 15 pts
5th GRE Vasileia Karachaliou 2 19 – – 21 pts
6th CAN Sarah Douglas 18 4 – – 22 pts
7th NOR Line Flem Høst 20 3 – – 23 pts
8th ESP Cristina Pujol Bajo 1 23 – – 24 pts
9th JPN Manami Doi 16 9 – – 25 pts
10th BEL Emma Plasschaert 10 17 – – 27 pts
GBR:
14th Alison Young 24 8 – – 32 pts
RSX Women – Leaders after 3 races (27 entries)
1st FRA Charline Picon 1 6 2 – – 3 pts
2nd POL Zofia Noceti-Klepacka 4 1 -14 – – 5 pts
3rd ITA Marta Maggetti 6 3 3 – – 6 pts
4th GBR Emma Wilson 5 2 -6 – – 7 pts
5th ISR Katy Spychakov 3 5 -9 – – 8 pts
6th NED Lilian De Geus 8 11 1 – – 9 pts
7th CHN Yunxiu Lu 2 9 -25 – – 11 pts
8th DEN Lærke BUHL-HANSEN 9 4 8 – – 12 pts
9th ESP Blanca Manchon 7 7 -12 – – 14 pts
10th ROC Anna Khvorikova 18 10 5 – – 15 pts
Laser Men – Leaders after 1 races (35 entries)
1st FRA Jean Baptiste Bernaz 1 – – 1 pts
2nd FIN Kaarle Tapper 2 – – 2 pts
3rd NOR Hermann Tomasgaard 3 – – 3 pts
4th CYP Pavlos Kontides 4 – – 4 pts
5th GBR Elliot Hanson 5 – – 5 pts
6th GUA Juan Ignacio Maegli Aguero 6 – – 6 pts
7th HUN Benjamin Vadnai 7 – – 7 pts
8th SLO Zan Luka Zelko 8 – – 8 pts
9th USA Charlie Buckingham 9 – – 9 pts
10th GER Philipp Buhl 10 – – 10 pts
Full results available here . . .
Related Post: